Nil Avunduk Konulu Seminerler-4 / BAĞIMLILIK (CD)

Nil Avunduk Konulu Seminerler-4 / BAĞIMLILIK (CD) - içimdeki yolculuk
BAĞIMLILIKLAR
Kırk yaş civarında olduğum bir gün, “Ne kadar özgürüm,” diye düşünüyordum. İstediğim her yere gidebiliyordum. İstediğim her şeyi yiyebiliyordum. İstediğim her şeyi yapabiliyordum. Bunu düşünürken yüzümde çok güzel bir gülümseme vardı, çünkü ben böyleydim ve özgürdüm.
O anda gözümün önüne gelen görüntü beni şok etmişti. Kendimi görüyordum; bedenimin her yerinde uçlarında metal çengeller olan lastik bağlar vardı. Bu çengeller her yere takılıydı. Ben sadece lastiklerin esnekliği kadar adım atabiliyordum. Yani, annem hastalandığında ona yetişebileceğim yere kadar gidebiliyordum. Gezmek istediğim zaman eşimin kızmayacağı, sinirlenmeyeceği ve evin huzurunun bozulmayacağı yere kadar gidebiliyordum. Ve çocuğumdan, ancak, göz ucuyla onu görebildiğim son yere kadar uzaklaşabiliyordum.

İşte benim kendimi özgür zannettiğim ve özgürlüğümle övündüğüm halim buydu. Uzun bir süre o görüntüyü hayretle izledim. Yıllarca her yaşımda, her yaşam devremde ben böyleymişim ve ben bunu ancak o gün fark edebilmiştim. Bu görüntüye, yaşadığım her şeye ve kendime kızıp aynı görüntüde yıllarca kalmak yerine, bu halimi değiştirmeyi seçtim. Bunun için nereden başlayacağımı ve nasıl yapacağımı kendime sorarak ve çalışarak ilerledim. Ve bu sorularımın cevaplarını içimden alıp dönüştürdükten sonra bugün aynı görüntüye baktığımda, etrafımda hiçbir bağın kalmadığını ve şimdi gerçekten özgür olduğumu görüyorum.

Bugün altmış altı yaşındayım ve daha önce bağımlı oluğum herkesin yanında hem özgürüm hem de sağlıklıyım.
Nil Avunduk
Bu CD’de, bağımlılıklarınızı nasıl tespit edeceğinizin ve
tespit ettiğiniz bağımlılıklarınızı nasıl bırakacağınızın
anlatıldığı “Seminer” bulunmaktadır.